czwartek, 22 września 2011

Lelefant na ef? Naef!

© Naef Spiele AG
Jednym z powodów, dla których warto wybrać się na przyszłoroczne Targi w Norymberdze (01.02 - 06.02.2012 » więcej imprez w nowej sekcji WYDARZENIA) jest z pewnością możliwość przyjrzenia się zabawkom szwajcarskiej firmy Naef, która już zapowiedziała swoją obecność.

Zgromadzenie tych zabawkarskich dzieł sztuki pod jednych targowym dachem to wyjątkowa sposobność nacieszenia zmysłów i próba podjęcia decyzji, który naef jest tym jednym ulubionym.

Ręczne wykonanie z wysokiej jakości drewna klonowego i ostre procedury kontrolne - wystarczy by została przekroczona o 1/10 milimetra dopuszczalna dla danego projektu norma, by dany egzemplarz został odrzucony - wspierają stereotyp o tym co zwykło się nazywać szwajcarską jakością i dokładnością. Nic dziwnego, że ceny rynkowe niektórych klasycznych projektów Naef przekraczają kwotę tysiąca złotych.


Kurt Naef (1926-2006)
Firmę w roku 1954 założył Kurt Naef (1926 - 2006). Po latach silnego rozwoju i współpracy z gronem międzynarodowych projektantów, w 1988 została sprzedana, a Kurt ożenił się z Lotti Engeler i przeniósł do Francji. W 2003 wrócili do Szwajcarii i Kurt zdecydował się wraz z synem Lotti, Hansem-Peterem Engelerem, obecnym prezesem firmy na jej odkupienie i wznowienie działalności pod nazwą Naef Spiele AG (Naef Play Objects Ltd). Dwa lata temu została opracowana i wdrożona nowa identyfikacja wizualna umacniająca rozwijające się nowoczesne i ekskluzywne przedsiębiorstwo.

Obecnie Naef oferuje zabawki w czterech kategoriach - Podstawowa, Klasyczna, Branżowa i Promocyjna.

Seria Podstawowa (Basic) opiera się na założeniu, że dzieci bawią się przez blisko 15 tysięcy godzin w ciągu swoich pierwszych sześciu lat. Ta czysta statystyka zdaniem Naef (i lelefantów także) to wystarczający powód by poważnie przyglądać się temu czym się bawią. Naef przywiązuje wagę do bezpieczeństwa, zarówno funkcjonalnego (przemyślana konstrukcja i kolorystyka) jak i formalnego (bezpieczne kształty zabawek i stosowanie naturalnych barwników).

Ringli Ring i Kauring, projektant: Kurt Naef, 1951-1956
© Naef Spiele AG

Tona, Kurt Naef
© Naef Spiele AG
Dolio, Peer Clahsen
© Naef Spiele AG
W tej serii znalazły się grzechotki, zabawki do żucia i wspomagające rozwój motoryki dłoni, a także puzzle i klocki zachęcające do kreatywnej zabawy. 
 
Puzzle zwierzęce, projektant: Aoi Huber Kono

Versi, projektant: Ben Nicholson
© Naef Spiele AG

Wśród klocków na uwagę zasługuje przede wszystkim, m.in. z powodów historycznych, 16 kostek wchodzących w skład zestawu Naef Spiele. Osiem trójkątnych wypustek na każdej z nich pozwala na budowanie zróżnicowanych przestrzennych kombinacji. Zestaw ten zaprojektowany w latach 1951-1956 jest jedną z pierwszych zabawek autorstwa Kurta Naefa.


Główną osią serii Klasycznej (Classic) są repliki zabawek stworzonych przez projektantów ze szkoły Bauhausu. We współpracy z archiwum Bauhausu w Berlinie, Naef produkuje obiekty zgodne z oryginalnymi projektami jako autoryzowany producent. Pięknym przykładem jest zaprojektowany w 1923 roku przez Josefa Hartwiga komplet szachów. Projekt został wdrożony do produkcji w 1981 i wykonywany jest z klonowego i bukowego drewna. Forma wynika z funkcji - kształty figur szachowych wynikają z ruchów, które mogą wykonywać. I tak poruszająca się po liniach poziomych i pionowych wieża ma kształt sześcianu. Konika hasającego po kątach prostych odzwierciedla szcześcian z wyciętymi mniejszymi sześcianami ustawionymi pod kątem prostym względem siebie. Diagonalnie śmigający goniec to przekątne bazowej formy kostki. Król przemieszczający się po liniach poziomych, pionowych, ale także po przekątnych to mniejszy sześcian obrócony pod kątem 45 stopni ustawiony na większym będącym podstawą. Najbardziej uniwersalne ruchy królowej podkreśla kula umieszczona na kubikowej podstawie.

Zestaw szachów Bauhaus, projektant: Josef Hartwig, 1923
© Naef Spiele AG

Innym projektem wywodzącym się ze szkoły Bauhausu są klocki opracowane w 1924 roku przez Almę Siedhoff-Buscher, a produkowane przez Naef od roku 1977, stylistycznie wyprzedzające opisywane w poście Ja gram, ty grasz, tan gramy klocki firmy miller goodman.

Klocki do budowania Bauhaus, Alma Siedhoff-Buscher, 1924
© Naef Spiele AG

Obok bauhausowych replik w serii klasycznej znajdują się też spécialité de la maison, czyli klasyki zakładu. Zabawki międzynarodowego grona projektantów łączy materiał (drewno), płaszczyznowe użycie koloru, geometryzacja i modułowość. Ta ostatnia cecha sprawia, że zabawki sygnowane przez Naef to pożywka dla wyobraźni i możliwość zestawiania poszczególnych elementów składowych w bliskie rzeźbom przestrzenne kompozycje. Przykładowo dziewięć półokręgów zestawu Rainbow (1996r.) wykonanych ze sklejki z drewna klonowego można zsuwać w płaskie kompozycje, ustawiać w przestrzenne balansujące formy czy też układać tory dla dołączonej do zestawu kulki.


Inny klasyk zakładu - Cubicus - w akcji, projektant: Peer Clahsen
© Naef Spiele AG 

Kategoria Branżowa (Naef trade) to zabawki dystrubuowane przez Naef, projektowane globalnie, ale dzielące jej filozofię i myślenie o zabawkach. Od tablicy do kaligrafii, po której specjalnej powierzchni można pisać i malować tylko przy użyciu wody, i która wysychając wymazuje namalowane uprzednio formy tworząc coś na kształt rysunku w ruchu, do samochodzików napędzanych energią słoneczną. Wybrane do dystrybucji zabawki nie odczuwają kompleksów przy swoich rodowitych kolegach.

Mouvelette, Peter Wüthrich
© Naef Spiele AG
Mouvelette, Peter Wüthrich
© Naef Spiele AG

Ostatnią z kategorii jest linia Promocyjna (Promotion) będąca sposobem na niekiczowaty gadżet reklamowy dla firm. Warianty naefów z nadrukowanym własnym logiem, jak chociażby taki Diamant to szykowna i wyszukana forma promocji.

Promocyjna wersja Diamantu wykonana dla firmy OLYMPUS
© Naef Spiele AG
Rozpiętość postu pokazuje problem wyboru tego jednego ulubionego naefa. Wyczekiwana wizyta na targach może ten wybór uprości. O ile istnieje w ogóle zasadność dla takiej ostatecznej deklaracji...

...a jaki jest Twój ulubiony?


Więcej:
http://naefspiele.ch/ - strona i sklep firmowy;
https://www.facebook.com/Naef.Switzerland/ - warto śledzić naefowe nowości i aktualne wydarzenia;
Toy Design, Chris van Uffelen, wydawnictwo Braun, 2009;

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...