niedziela, 4 września 2011

Wybujałe meblopianki

bObles - gimnastyczny słoń
Historia niestarsza niż Dania. Wrażliwa i wymagająca projektankta po urodzinach pierwszego syna zauważa niewielki wybór dziecięcych mebli, które zachęcałyby do zabawy, kreatywności i aktywności fizycznej, a przy okazji zaspokajały jej zaintereso- wanie dobrym, duńskim wzornictwem. Przy czym aspekt zachęcania do aktywności fizycznej wydaje się być tutaj kluczowym.


Bolette Blædel wraz ze swoją siostrą, projektantką mody Louise stworzyły wielofunkcyjne zabawkomeble, które dzieciakom przysparzają frajdę, a rodzicom urozmaicają przestrzeń ich wnętrz.

bObles - gimnastyczny zwierzyniec

Tak w 2005 roku powstała gromadka zwierząt opatrzona logiem firmy bObles. Wśród nich (ale nie należy zakładać, że to było przyczynkiem do wyboru tematu postu) jest i słoń. W jednej chwili można na nim podróżować niczym po piaskach Afryki czy leśnych gąszczach Azji, w następnej - po obróceniu - możemy kołysać się w łodzi po wzburzonych wodach Bałtyku. Może służyć za krzesło do poczytania książki gdy zmęczą nas przygody, a bardziej odważni i chętni sprawdzenia swoich zdolności akrobatycznych mogą spróbować balansowania na nogach słonia odwróconego na grzbiet.

Siostry Blædel
Zdaniem Bolette Blædel jest niezwykle istotnym podczas nauki w późniejszym okresie życia, żeby rozwój zdolności ruchowych będąc dzieckiem nie był ograniczony. Ciało dziecka, jego emocje i zdolności uczenia się, rozwijają się podczas poruszania i eksperymentowania z ruchem, np. zwisania wpoprzek ramienia kanapy czy bujania się na krześle.

Nazwałyśmy nasze zwierzaki 'gimnastycznymi zwierzętami' (tumbling animals, ang. tumbling - gimnastyka artystyczna - przyp. lelefanty), ponieważ zostały zaprojektowane by wzmagać i rozwijać dziecięce zdolności motoryczne podczas zabawy*.Zwierzaki bObles zostały zauważone przez cenione w świecie designu Muzeum Sztuki Współczesnej w Nowym Jorku trafiając swego czasu do przymuzealnego sklepu jako przykład interesującego aktualnego duńskiego wzronictwa. Ostatnio słoń sióstr Blædel został nominowany do nagrody Baby Innovation Award w Holandii za rok 2011. Co równie istotne - meble sióstr Blædel cieszą się także pozytywną opinią fizjoterapeutów.


bObles jest i zawsze będzie dla dzieci, które bawią się i używają swojej wyobraźni we wszystkim co robią. Jednocześnie istotnym jest dla dzieci, żeby czuły, że to co posiadają i co sprawia im przyjemność jest także cenione przez ich rodziców - i oczywiście dobre projektowanie się do tego przyczynia* - podkreśla Bolette Blædel.


Dziewięć gimnastycznych zwierzaków (świnia, ryba, żyrafa, krokodyl, słoń, robak, wąż, kurczak i nowy wakacyjny piaskowy robak) dostępnych jest w kilku pasiastych wersjach kolorystycznych. Cenowo bujają się między 29€ za kurczaka do 119€ za słonia.


Bardzo wdzięczną wariacją na temat gimnastycznego zwierzyńca jest seria WILD NATURE wykonana z drewna:


Bibliografia:
* - materiały prasowe bObles
Zdjęcia: ©bObles

Więcej:
http://bobles.dk/

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...