sobota, 3 września 2011

Zagraj to jeszcze raz, Sam. Po szwedzku.

© PLAYSAM / foto: J.Lindström
Playsam to firma założona w 1984 w mieście Kalmar, położonym w południowo-wschodniej Szwecji, podkreślająca swoje przywiązanie do skandynawskiej tradycji projektowania użytkowego. Zdaniem założyciela, Carla Zediga zabawki obok pierwiastka gry czy używalności powinny też być estetyczne i wizualnie pociągające. Jego słowa wydały mi się nieprzyzwoitą oczywistością, niewartym powtarzania truizmem, aczkolwiek to właśnie o sprawach oczywistych często zapominamy, dlatego postanowiłem to stwierdzenia jednak przytoczyć (na czerwonych kółkach ważności).


Rdzeniem sukcesywnie powiększanej kolekcji Playsam jest zaprojektowana przez Ulfa Hansesa seria Streamliner. Najbardziej charakterystycznym w tej serii jest 13,5 centymetrowy Streamliner Classic Car wykonany z drewna pokrytego nietoksycznym, błyszczącym lakierem. Ten mały pojazd został zaklasyfikowany przez mające swoją siedzibę w Sztokholmie Muzeum Narodowe jako klasyk szwedzkiego dizjanu. Dostępny w kliku wariantach kolorystycznych (ostatnio z nową serią Organiczną) w cenie około 160-240 złotych (ok. 35-50 euro).© PLAYSAM
Od momentu, w którym zabawki Playsam zostały po raz pierwszy zaprezentowane na największych międzynarodowych targach zabawek w Norymberdze (Nürnberg Toy Fair). były pokazywane na licznych targach designu oraz m.in. w Muzuem Sztuki Nowoczesnej MOMA w Nowym Jorku, Design Museum w Londynie i w wielu concept store'ach na całym świecie.

Jak przystało na skandynawskie wzornictwo seria Streamliner jest dość chłodna i syntetyczna, wręcz esencjonalna, pozbawiona ocieplających ozdobników i skupiona na formie i funkcji - można by ją nazwać Sterylajner. Ta sterylność może niektórym przeszkadzać przechylając wagę ze strony zabawki, którą beztrosko się radujemy, w stronę obiektu stricte designerskiego, stanowiącego jedynie element wystroju wnętrza. Nie widzę przeciwwskazań dla obydwu zastosowań - co powoduje, że zabawki Playsam z pewnością posiadają cechy rasowych lelefantów.

© PLAYSAM / zdjęcie z katalogu produktów

Saab 001 Concept Car

 
Roadster Saab - jeździk w klimacie serii Streamliner zaprojektowany przez Ulfa Hansesa


Więcej na:

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...