wtorek, 26 lipca 2011

leleklassyk! Małpka Zizì

Zizì, projektant Bruno Munari
Bohaterem pierwszego postu z cyklu poświęconego klasykom zabawek o dużym potencjale gry i kreowania historii nie jest, jakby się tego można było spodziewać słoń - żeby nie zostać posądzonym o tendencyjność - tylko małpka.

Bruno Munari (1907-1998) był włoskim multitalentem - projektantem i artystą realizującym się na wielu płaszczyznach działalności twórczej: od projektowania mebli, poprzez projektowanie graficzne, film czy literaturę. Gdy urodził mu się syn Alberto, w krąg zainteresowań Munariego trafiło także projektowanie książek i zabawek dla dzieci. Tak z kolei w 1952 roku narodziła się Zizì.


Bruno Munari (1907-1998)
Zwinna małpka, której giętki szkielet wykonany został ze skręconego drutu pokrytego poliuretanową pianką, zachęcała do płatania figli. Całości prostoty projektu dopełniła ręcznie malowana mordka. Dodatkowo Zizì była dosłownie wpakowana - w torebkę w kształcie klatki. Bez gotowych scenariuszy i skomplikowanej instrukcji obsługi odzwierciedlała myślenie Munariego o designie: funkcjonalność i prostota skłaniająca do gry i używania wyobraźni. Właśnie te przenikające się związki między kreatywnością, zabawą i dzieciństwem powodują, że zabawki i książki Munariego są jak naczynia, które własnoręcznie trzeba napełnić treścią.

Po wznowieniu w latach 1997 i 2007 głos w sklepach o niej zaginął. Szczęśliwi więc ci, u których dynda się na lampie, pilnuje długopisu czy skacze po regałach z książkami.

© Fotografia: Graham Mancha

Bruno Munari otrzymał za małpkę Zizì włoską nagrodą w dziedzinie designu Compasso d'Oro w 1954 roku.

Z jego zabawek wciąż dostępnych w sprzedaży warto wspomnieć o grze Plus i minus (Più e meno), którą Munari zaprojektował w 1970 roku wspólnie z Giovannim Belgrano. Jest to gra obrazkowa produkowana przez włoską firmę Corraini, w której skład wchodzą 72 karty z nadrukowanymi obrazkami/obiektami. Wiekszość kart ma przezroczyste tło umożliwiając nakładanie jednych na drugie dając tym samym możliwość komponowania, plus minus, coraz to innych historii.

© Corraini
Więcej:

Gdzie można spotkać: 

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...